Terenowy Turniej Ekologiczny

W tym roku po raz jedenasty odbył się Terenowy Turniej Ekologiczny pod nazwą „Tropami mieszkańców lasu”. Przeznaczony jest dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z terenu parku oraz okolic. Celem turnieju jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, a także poszerzanie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska oraz rozbudzanie zamiłowania i szacunku do przyrody.

Punktem zbornym tegorocznej edycji była stara, zabytkowa huta żelaza w Zagwiździu, Organizatorzy konkursu przyjęli naszą reprezentację serdecznie uśmiechem, ciepłą herbatą i poczęstunkiem. We wnętrzu w kominku płonął ogromy ogień, który podkreślał niepowtarzalny klimat tego niezwykłego miejsca.

Około godziny dziesiątej drużyny otrzymały mapę z wytyczoną trasą oraz zaznaczonymi na niej punktami. Należało do nich dotrzeć i wykazać się wiedzą na temat parku, zdobywając przy tym punkty. Wyruszyliśmy zatem w teren z mapą i kompasem…..

Jak sama nazwa konkursu:  „Tropami mieszkańców lasu”  wskazuje, uczniowie rozpoznawali wszelakie tropy zwierząt oraz ich odgłosy, rozpoznawali gatunki roślin i drzew występujących w parku. Wykazywali się znajomością gatunków ptaków będących pod ochroną oraz zamieszkiwanych przez nie budek, a te naprawdę się różnią. Uczniowie odpowiadali na pytania teoretyczne udowadniając rozległą wiedzę na temat naszego parku.

Wytyczona droga wiodła przez las, częściowo wzdłuż rzeki Budkowiczanki, gdzie mijaliśmy wielkie kominy wentylacyjne zbudowane przez bobry występujące licznie na tych terenach. Podziwialiśmy przepięknie wyglądający las, drzewa ubrane w kolory jesieni i liście tańczące na wietrze. Zaczerpnęliśmy mnóstwo świeżego powietrza i wyrwaliśmy się  ze szkolnych murów, z ławek. To wszystko sprawia, że konkurs ten jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, ciekawy i bardzo pouczający zarazem.

Nasze piątaki zajęły czwarte, wysokie miejsce, czego in szczerze gratulujemy!!! Jednak już samo uczestnictwo, zainteresowanie otaczającą nas piękną przyrodą i okolicą zasługuje na wielkie uznanie i gratulacje.

Autor: Anna Mroczkowska