Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

46-034 Pokój  

Domaradz 3  

Tel.: (77) 469-80-31

sp-domaradz@wp.pl

„Wychowanie chłopców” – Steve Biddulph

Powszechnie wiemy, że dziewczynki i chłopcy różnią się między sobą, chociażby w ich wyglądzie, ale też często w zachowaniu, innych potrzebach i zainteresowaniach.

W proponowanej przeze mnie książce, autor Steve Biddulph, zwraca uwagę na to, żeby z jednakowym zaangażowaniem poznać obie płcie i odpowiadać na ich potrzeby. Wskazuje także, że chłopcy, wbrew pozorom nie są we współczesnym świecie na uprzywilejowanej pozycji. Stykają się często z brakiem zrozumienia, wsparcia, chociażby w trakcie nauki w zupełnie nieprzystosowanych do ich potrzeb szkołach.

Cała książka Wychowywanie chłopców jest napisana w bardzo przystępny sposób. Czyta się ją łatwo i przyjemnie, z ciekawością przechodzi się do następnych zagadnień. Autor często odnosi się do literatury i przeprowadzonych badań, jego wnioski nie biorą się z powietrza. W razie potrzeby można szerzej doczytać o nich w podanych źródłach. Dużym plusem poradnika jest też to, że podaje sporo praktycznych rozwiązań opisywanych problemów. Nie ma chyba nic gorszego niż wystraszenie czytelnika możliwymi trudnościami i kłopotami wychowawczymi bez opisania, jak sobie z nimi poradzić.

Książka Wychowywanie chłopców nie jest jednak bez wad. W kilku miejscach widoczna jest silna zasadniczość autora. Pojawiło się w niej sporo bardzo stanowczych przesądzeń na temat wychowania, które wielu rodziców mogą przerażać i niestety zrażać do dalszego czytania. Z jednej strony takie mocne stwierdzenia robią na czytelniku wrażenie, być może są lepiej zapamiętane. Jednak  w wielu tych przypadkach lepsze byłoby opisanie zagrożeń połączone z wskazówkami, jak ich uniknąć, niż przesądzanie np., że chłopcy, którzy chodzili do żłobka będą mieli w przyszłości problemy z zaufaniem i nawiązywaniem więzi.

Podsumowując, Wychowywanie chłopców Steve’a Biddulpha nie jest książką na każdym polu idealną. Mimo to zachęcam do jej przeczytania. Autor prezentuje ciekawe i odważne spojrzenie na sposób wychowania i kształcenia chłopców. Ponadto zwraca uwagę i szeroko opisuje kilka bardzo ważnych dla rozwoju młodego chłopca aspektów, o których warto wiedzieć będąc rodzicem. Dodatkowo zawiera ona dużą ilość życiowych przykładów opisywanych zagadnień. Są to historie, które czasem bawią, niekiedy smucą, a innym razem wzruszają, ale przede wszystkim zapadają w pamięć. Dzięki temu mogą być dobra bazą do poszukiwania własnych rozwiązań, gdy zajdzie taka potrzeba.

POLECAM RODZICOM

Anna Mroczkowska