Profilaktyka w duchu akceptacji siebie i dobrych nawyków

W dniu 03.10.2023r. w szkole podstawowej w  Domaradzu zostały przeprowadzone  warsztaty psychologiczno - pedagogiczne - Profilaktyka w duchu akceptacji siebie i dobrych nawyków. Składały się z czterech części:
Pierwsza polegała na analizie  różnorodności społecznej młodych ludzi pod względem wyglądu, osobowości, potrzeb i rozwoju. To bardzo ważne punkty odniesienia. Uosabiały je animowane postacie,  prezentujące nie tylko odmienny wygląd, narodowość, kolor skóry, ale także nastrój i emocje. Te różnice stały się początkiem dialogu z dziećmi. Zrozumienie procesów zachodzących w relacjach międzyludzkich prowadzi do zrozumienia. To natomiast do zmian w myśleniu i akceptacji siebie, znajdującej się na pierwszym miejscu w drodze do rozwoju i skutecznej profilaktyki.

Druga część zajęć pozwalała na identyfikację zdrowych nawyków, funkcjonujących niczym zapis matematycznych, codziennych czynności. To one stanowią podstawę fundamentu, który daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Powtarzalność kolejnych procesów buduje w układzie nerwowym uporządkowany ciąg, regulując chaos i stymulując nadmiar bodźców.
Prowadząca warsztaty, chcąc  pomóc dzieciom w stworzeniu takiej podwaliny, zamierza poprzez zabawę zbudować wraz z dziećmi pierwszy plan dnia.

Zwieńczenie warsztatów stanowiła profilaktyka, która nie istnieje bez akceptacji, zrozumienia i porządkowania. W tej właśnie części przedstawiono dzieciom istotę obserwacji swojego ciała i szacunku do niego poprzez sprawdzanie go i zachowanie czujności w aspekcie zachodzących zmian. Przedstawiono różnicę między prawidłową reakcją na niepokojące zmiany, a niepotrzebną paniką.
            Podsumowanie trzech poprzednich części, w którym podkreślono, że każdy nawet najmniejszy człowiek ma prawo wyboru swojej drogi i powinien skupić się na swoich predyspozycjach lub szukać pasji próbując różnych rzeczy - uzmysłowiło uczestnikom warsztatów proste,lecz bardzo istotne prawdy.  Najważniejsze, aby każde dziecko odnalazło to co będzie naprawdę sprawiało mu przyjemność, bo prawdziwy sukces osiągamy wtedy, gdy z radością witamy każdy dzień, realizując własne potrzeby i dzieląc się ze światem tym, co w nas najlepsze.

Po żywiołowych reakcjach, ich zaangażowaniu w zajęcia można było zauważyć, że wiele treści okazało się dla nich ważne i pouczające.

Autor: Bogusława Krawczyk