Poznajemy Polskę

Dnia 6 czerwca uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną, która w 80% została sfinansowana z rządowego programu ,, Poznaj Polskę’’.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Tu uczniowie mogli poznać historię starej kopalni i stać się uczestnikami ,, gorączki złota’’, które własnoręcznie wypłukiwali i mogli zabrać do domu. To były emocje!

Naszym uczniom udało się również zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad i wyjechać z kopalni podziemną kolejką.

Duże wrażenie na naszych małych turystach zrobiła Średniowieczna Osada Górnicza, dzięki której mogli się przenieść do epoki średniowiecza i przekonać się jak wyglądała i jak była ciężka ludzka praca, zobaczyć drewniane urządzenia i maszyny z tego okresu, np. potężne 3-tonowe młyńskie koło deptakowe, czy 15-metrowy kierat.

Nie można było przejść obojętnie i nie doznać niezapomnianych wrażeń w labiryncie oraz Domu Strachów, gdzie chwilami powiało grozą, ale i śmiechem. Jednak dzielni uczestnicy wycieczki wykonali zadanie, przełamali swój strach i przeszli przez wirujący tunel z dziwnymi efektami dźwiękowymi oraz świetlnymi.

Kolejnym punktem wycieczki była Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, która nazywana jest ,,śląską Pizą’’. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce, która ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Pomimo, że na jej szczyt wiodło 139 schodów, wszyscy dzielnie podjęli się tego wyzwania, by móc z góry podziwiać roztaczające się piękne widoki okolic.

Był to dla wszystkich dzień pełen radości, śmiechu, zmęczenia, ale też niezapomnianych wrażeń.