Kolorowy świat bombek

Już pierwszego grudnia uczniowie klas 1-3 mogli poczuć magię świąt, ponieważ wybrali się na wycieczkę do Szklanego Świata Bombek w Krośnicach.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także  zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Pierwszym z etapów zwiedzania była dmuchalnia, w której pracownicy nad palnikiem ogniowym rozgrzewali szkło, a następnie ustami wydmuchiwali bańki i ręcznie formowali różnorodne szklane ozdoby. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się roztwór chemiczny, dzięki któremu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd  do dekoratorni. Tam mogliśmy podpatrzeć jak ozdoby nabierają kolorów i dekoracyjnych wzorów, zobaczyć technikę malowania na szkle oraz mnóstwo różnorodnych wzorów bombek umieszczonych na ścianach.

Wielką atrakcją, która czekała na uczniów były warsztaty zdobienia bombek. Każde dziecko mogło własnoręcznie wykonać swoją bombkę wg własnego pomysłu i uznania. To była świetna zabawa i każdy starał się,  by jego bombka była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Na zakończenie wycieczki, każdy uczeń otrzymał bombkę ze swoim imieniem, która na pewno niebawem zawiśnie na bożonarodzeniowym drzewku.

Autor: Małgorzata Dębska