Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jakuba Kani w Domaradzu

46-034 Pokój  

Domaradz 3  

Tel.: (77) 469-80-31

sp-domaradz@wp.pl

Nasz wspólny dom – Ziemia.

  1. kwietnia w Szkole Podstawowej w Domaradzu uroczyście świętowano Dzień Ziemi. Wszyscy uczniowie włączyli się w te obchody – od najmłodszych do najstarszych. Przecież każde dziecko rozumie jak istotna jest dbałość o Ziemię, nasz wspólny, bezcenny dom.

Tego dnia, od rana ruszyły szkolne rozgrywki w „Państwa, miasta”, bo na pewno warto dobrze znać to, co się kocha. Poloniści zorganizowali w klasach IV – VII Ekologiczne dyktando biegane – stwarzając możliwość uczenia się przez zabawę.  Ponadto treść dyktanda budziła refleksje i skłaniała do zastanowienia się na własną ekologiczną postawą. Pod opieką anglistki tego dnia powstawały także w wielu klasach  anglojęzyczne plakaty promujące uroki polskich parków narodowych

Jednak, z racji tego, że głęboką świadomość i prawidłowe postrzeganie problemów ekologicznych kształtuje się długofalowo,  zaangażowano społeczność szkolną w inne, wcześniejsze działania proekologiczne. Znakomicie wpisuje się w nie udział dzieci w warsztatach  - "Kompostowanie dla małych i dużych - poznaj dżdżownice". Mali uczestnicy poznali  tajemnice kompostowania oraz rolę dżdżownic w tym procesie.

Ta sama grupa uczniów zaangażowała się w warsztaty :"Miód i rośliny miododajne", podczas których podjęli się tworzenie]a przyjaznego pszczołom środowiska.

Z zapałem usuwali chwasty, by móc zasiać łąkę kwiatową różnymi gatunkami kwiatów miododajnych. Na koniec uczniowie zamontowali budki dla owadów.

 

Starszym dzieciom zorganizowano wyjątkowe warsztaty poświęcone odnawialnym źródłom energii. Zajęcia te pozwoliły uczniom zgłębić tajemnice energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz biomasy. Mieli też okazję przeprowadzić eksperymenty i demonstracje, które w sposób przystępny i angażujący przybliżyły im działanie tych źródeł energii.
Szczególną uwagę zwrócono na wodór, przedstawiany jako paliwo przyszłości.

Kolejni uczniowie S.P. Domaradz realizowali projekt „Segregacja odpadów i nasz świat". Umożliwił im wzięcie udziału w kreatywnych działaniach związanych z recyklingiem. Dzieci poznały różne rodzaje odpadów i zasady ich segregacji.

Ale to nie wszystko! Warsztaty były również świetną okazją do rozwijania kreatywności i umiejętności manualnych. Uczniowie otrzymali różnego rodzaju materiały recyklingowe i stworzyły z nich własne dzieła – roboty,  skarbonki, a nawet pojemniki na przybory!

Podczas specjalnie zaplanowanych lekcji biologii mieli okazję zanurzyć się w fascynujący świat przyrody, zgłębiając tajemnice bioróżnorodności. Podczas ekscytującej (choć wirtualnej)  podróży wyszukiwali na mapach kontynenty, zwierzęta, góry, państwa, pustynie i rzeki. Wcielając się w detektywów tropiących cuda natury, rozpoznawali ptaki, płazy, gady i rośliny, ucząc się identyfikować je na podstawie wyglądu i charakterystycznych cech. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest, aby chronić różnorodność gatunków i dbać o zdrowie ekosystemów. Poznali również zagrożenia dla bioróżnorodności, takie jak zmiany klimatu, niszczenie naturalnych siedlisk i zanieczyszczenie środowiska.

Dzięki tak wielu szeroko pojmowanym i adresowanym do różnych grup wiekowych działaniom proekologicznym mamy realną szansę wychować świadome pokolenia mieszkańców Zielonej Planety.

 

                                                                                   Szkolne Koło Dziennikarskie

                           (na podstawie materiałów opracowanych przez nauczycieli naszej szkoły)