Pierwsze kroki w przedszkolu

Pierwsze dni w przedszkolu mogą okazać się trudne...

Pierwsze dni w przedszkolu mogą okazać się trudne – strach przed nowym miejscem , nieznanymi dziećmi i panią często wywołuje płacz i niechęć do przedszkola. To duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka. To czas nie tylko stresujący życie dziecka ale i rodziców. Właściwie nie wiadomo, kto denerwuje się bardziej?  Najtrudniej mają te dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola, gdyż w przedszkolu organizacja dnia oraz zasady są zupełnie inne niż w domu, czyli miejsca, które dobrze znają i do którego są przyzwyczajone. Sytuacja taka jest jednak przejściowa i z czasem przemija. Dzieci stopniowo przekonują się do nowych osób, okoliczności. Nawiązują relacje z panią i  dziećmi. To wszystko wymaga sporego wysiłku ale warto - przedszkole to naprawdę fajne miejsce  pełne rówieśników,  tu dzieci się socjalizują, uczą nowych umiejętności, współżycia w grupie, rozwijają się i nierzadko szlifują zasady dobrych manier. Dzieci przystosowują się do rytmu dnia a także akceptują obowiązujące w przedszkolu zasady.

Połowa miesiąca za nami, dzieci pomału przystosowują się a to ich pierwsze kroki.

Autor: Jolanta Hanuszewicz