Jesteś tutaj: Start / INFORMATYKA / dzień ziemii

dzień ziemii

slajd 1

Dzień Ziemi Obchody 22 kwietnia

Dzień Ziemi to święto obchodzone corocznie 22 kwietnia. Ma na celu promowanie ochrony środowiska naturalnego i budowanie świadomości na temat problemów ekologicznych. Święto zostało zainicjowane w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu rozprzestrzeniło się na cały świat. Obecnie obchody Dnia Ziemi odbywają się w 192 krajach.

Slajd 2

Historia Dnia Ziemi

• W 1970 roku w Stanach Zjednoczonych odbyła się demonstracja, w której wzięło udział 20 milionów ludzi.
  • Demonstracja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie powietrza i wody.
  • Dzień Ziemi został oficjalnie ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1970 roku.
  • W 1990 roku święto zostało rozszerzone na cały świat.

Pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W demonstracjach wzięło udział 20 milionów ludzi, co stanowiło 10% ówczesnej populacji USA. Demonstracje miały na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie powietrza i wody. W odpowiedzi na te protesty Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił Dzień Ziemi oficjalnym świętem. W 1990 roku święto zostało rozszerzone na cały świat i obecnie obchodzi się je w 192 krajach.

Slajd 3

Dlaczego Dzień Ziemi jest ważny?

• Dzień Ziemi to czas na refleksję nad stanem naszej planety i podjęcie działań na rzecz jej ochrony.
  • Problemy ekologiczne, takie jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie i utrata bioróżnorodności, stanowią poważne zagrożenie dla Ziemi i jej mieszkańców.
  • Dzień Ziemi to okazja do podniesienia świadomości na temat tych problemów i zachęcenia ludzi do podjęcia działań w celu ochrony naszej planety.

Dzień Ziemi jest ważny, ponieważ to czas na refleksję nad stanem naszej planety i podjęcie działań na rzecz jej ochrony. Problemy ekologiczne, takie jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie i utrata bioróżnorodności, stanowią poważne zagrożenie dla Ziemi i jej mieszkańców. Dzień Ziemi to okazja do podniesienia świadomości na temat tych problemów i zachęcenia ludzi do podjęcia działań w celu ochrony naszej planety. Możemy to zrobić na wiele sposobów, np. zmniejszając zużycie energii, segregując śmieci i wspierając organizacje ekologiczne.

Slajd 4

Co możemy zrobić, aby chronić Ziemię?

• Istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić Ziemię. Oto kilka przykładów:
  • Zmniejsz zużycie energii: wyłączaj światła i urządzenia, gdy ich nie używasz, korzystaj z energooszczędnych żarówek i urządzeń.
  • Oszczędzaj wodę: krócej bierz prysznic, zakręcaj kran podczas mycia zębów i naprawiaj krany, które ciekną.
  • Segreguj śmieci: recyklinguj papier, plastik, szkło i metal.
  • Kompostuj odpady żywnościowe: kompostowanie to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska śmieci i stworzenie bogatego w składniki odżywcze kompostu, który można wykorzystać do nawożenia ogrodu.
  • Wspieraj organizacje ekologiczne: istnieje wiele organizacji, które pracują nad ochroną środowiska. Możesz je wesprzeć, przekazując darowiznę lub wolontariat.

Speaker Notes Istnieje wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić Ziemię. Nawet małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą mieć duże znaczenie. Zmniejszając zużycie energii, oszczędzając wodę, segregując śmieci, kompostując odpady żywnościowe i wspierając organizacje ekologiczne, możemy pomóc w ochronie naszej planety dla przyszłych